Gradonačelnik Grada Klanjca Zlatko Brlek otkrio je koliko Grad odvaja godišnje komunalnog otpada po glavi stanovnika, ali se požalio i na računicu Fonda i Ministarstva. Naime, kompostiranje biootpada ne prizna se kao odvajanje istog.
Miješani komunalni otpad dobro se odvaja
“To se ne zove kazna, već poticajna naknada. Tu je veliki problem oko dvije stvari. Od 2013. godine počeli smo odvajati komunalni otpad. Prvo preko vreća jer smo imali samo zelenu kantu za miješani komunalni otpad, a plastiku i papir smo odvajali preko vreća. Novim Zakonom o komunalnom otpadu na kućnom pragu morate odvajati miješani komunalni otpad, bio i reciklažni otpad, plastika i papir, a jednom godišnje odvozi se krupni otpad do 3 kubna metra. Sav ostali otpad naši sugrađani mogu potpuno besplatno odvojiti i odnijeti u reciklažno dvorište koje se nalazi u Medvedovom jarku u sklopu našeg odlagališta. I to se kod nas dobro radi”, rekao je Zlatko Brlek, gradonačelnik Grada Klanjca.

Kompostiranje biootpada ne računa se kao odvajanje otpada
“Budući da po Zakonu imate mogućnost biootpad ili odvoziti ili kompostirati. Mi smo dosta ruralno područje pa tako i oni koji žive u zgradama imaju svoje vrtove i parcele gdje mogu kompostirati otpad. Svi su se odlučili za kompostiranje. Smatram to normalnim i više svrsishodnim nego odvažati bio otpad. Sada se događa jedna dosta anomalija. Iako je zakonodavac predvidio kompostiranje biootpada, vi ga u tablicama prema Ministarstvu, odnosno Fondu za zaštitu okoliša ne možete ničim priznatim kao odvojeni otpad. Zbog toga su naša odvajanja manja. Ne priznaju kompostiranje pod odvajanjem biootpada i radi toga smo ove godine dobili određene poticajne naknade koje se na području grada i poduzeća odvodi naš Zelenjak, iznosio 10 do 20 000 kuna. To je za naše jedinice lokalne samouprave jako puno. S tim da moram priznati da smo mi vrlo rano počeli odvajati komunalni otpad. Danas po stanovniku tijekom godine izdvojimo 200 kila komunalnog otpada. Prosjek RH je preko 400 kg. I ako vidite da 100% više ili 100% manje miješanog komunalnog otpada stavljate na odlagalište, a dobivate veće kazne od onih gomilaju taj otpad odlagališta, pitamo se gdje je tu pravda i po kojem se to principu radi. Ono što ćemo napraviti jest pokrenuti inicijativu Fondu i Ministarstvu da nam se prizna kompostiranje biootpada kao odvajanje.
Grad Klanjec odvaja 200 kg komunalnog otpada po stanovniku na godišnjoj razini
“A da se, ne po ovoj formuli kako su oni počeli računati – koliko je ukupno otpada komunalno poduzeće uzelo s vaše jedinice lokalne samouprave, 50% mora biti odvojen – plastika, papir i biootpad i onda ne dobijte nula kuna. Mi koji odvajamo 200 kg po stanovniku – ne znam kako bi mogli doći na 50%, to je jednostavno nemoguće. Naša inicijative kreće u tom smjeru da nam se kompostiranje prizna i računa kao odvajanje biootpada. A da se situacija oko računa koliko miješanog komunalnog otpada izdvojimo na godišnjoj razini odvojimo po stanovniku na odlagalište. To je onaj princip koliko ste zaista odvojili komunalnog otpada i koliko će se ta brda povećavati u budućnosti. Nije isto u svim gradovima. Na primjer, dalmatinski gradovi odvajaju i po 600 do 700 kg po stanovniku komunalnog otpada”, rekao je Brlek.
