Povodom dana Općine Sveti Križ Začretje i župe Uzvišenja Svetog Križa održana je i svečana sjednica koju je otvorio predsjednik općinskog vijeća Ivan Roginić. Na sjednici se pričalo o izazovnoj 2020.godini, ali i budućim projektima.
Načelnik Općine Sveti Križ Začretje Marko Kos osvrnuo se na turbulentno vrijeme ispunjeno poplavama, potresima i pandemijom koji su obilježili 2020. godinu nakon uspješne 2019. godine: “U Svetom Križu Začretje nakon desetke godina obećavanja, razgovora, priča o jednoj mističnoj zgradi, desilo se ipak najljepše za nas Svetokrišćane – uspjeli smo realizirati veliku investiciju dječjeg vrtića. To je veliki napredak za sve nas. Danas je to jedna velika moderna zgrada koja povezuje staru jezgru s novim dijelom i pomiruje cijeli ovaj svetokriški humak u jednu cjelinu. Danas ta zgrada okuplja 100-tinjak mališana”.
To je bio prvi veći EU projekt u Općini. “Nakon ulaganja u gospodarstvo unatrag 10-ak godina, mi smo se ipak više opredijelili za djecu, obrazovanje i pomagali smo našoj OŠ koliko smo to mogli. Međutim, nastavili smo s radovima na uređenju dječjih igrališta te nastavili ulagati u naše udruge i najmlađe”, kazao je Kos i nadodao da su se u prošloj godini suočili s padom priljeva, ali je početak ove 2020. godine to upotpunio. “Nešto novaca nam fali, no vjerujemo da će se do kraja godine to upotpuniti i da će država uskočiti sa svim obećanim sredstvima i ona koja smo mi potpisali. Očekujemo dosta velik priljev sredstava u ovom zadnjem kvartalu”. Krenulo se i u modernizaciju komunalne infrastrukture, a u posljednjih godinu i pol dana modernizirane su i prometnice.

Na sjednici je sudjelovao i župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar rekao je kako Krapinsko-zagorska županija nastoji podupirati sve gradove i općine bez obzira na geografski položaj i razvoj: ” Mogućnosti Općine Sveti Križ Začretje su u odnosu na prosjek županije su bile uvijek nešto veće, ali su ambicije i potrebe ljudi veće koji ovdje prebivaju”. Kolar je otkrio i da je zajednički cilj načelnika Kosa i županije u ovom mandatu nova sportska dvorana kod OŠ: “Dokumentacija je gotova, građevinska dozvola je izdana i sada čekamo novu financijsku omotnicu mehanizma za Oporavak i otpornost”. Kolar je otkrio i da je u razgovoru s ministrom obrazovanja Radovanom Fuchsom saznao da će za izgradnju sportskih dvorana biti izdvojena značajna sredstva.

Gradonačelnik Grada Zaboka Ivan Hanžek rekao je kako je suradnja između Općine i Grada prirodna zbog puno zajedničkih stvari: “Ja vjerujem da ništa neće narušiti buduću suradnju i da će se generacije mijenjati na rukovodećim mjestima i u aktivnostima, ali da će ostati taj zajednički duh jer smo nedjeljivi i nepodijeljeni.

Povodom Dna Općine dodijeljene su i zahvalnice koje su uručene Biserki Svedružić, Ivanu Martinjaku, Karlu Kučku i Krešimiru Ivanu Rajačiću. Okupljenima se obratila Biserka Svedružić koja je rekla da ju jako veseli što se mladi ljudi aktiviraju u vrlo humanim i lijepim akcijama.

Kako se obilježio i dan župe, velečasni Vladimir Drnetić kazao je kako je ponosan što sve ovo mjesto može i što sve ima kako je to prezentirao načelnik Kos:” Sigurno da svatko od nas želi više i bolje. Vjerujem da će se kroz naredne godine vidjeti puno napretka u zajedništvu i solidarnosti, vjerujem više napretka u onom međusobnom zbližavanju.

