Druga adventska svijeća kao simbol ljubavi upaljena je u gradu Krapini u sklopu županijske manifestacije „Advent u Zagorju“. U ovom slučaju ljubav prema našim bližnjima možemo pokazati i tako da ih potaknemo da više vode računa o svom zdravlju te preventivnim pregledima. A to je bio i jedan od ciljeva ovog paljenja svijeće jer je njemu prigodno prisustvovala i Udruga Europa Donna Krapina koja sudjeluje u adventu već dugi niz godina, a kroz brojne projekte s Gradom sudjeluje u promicanju osviještenosti o prevenciji raka dojke i ostalih malignih bolesti.
“Riječ je o izuzetno aktivnoj udruzi koja puno radi na promociji važnosti preventivnih pregleda vezanih uz rak dojke, ali i uz druge maligne bolesti. To je udruga koja je praktički srasla s ovim gradom i koja se redovito uključuje u sve naše gradske aktivnosti, pa i u ove županijske što vidimo i večeras” rekao je gradonačelnik Grada Krapine, Zoran Gregurović.

“Ova akcija izuzetno je vrijedna zbog humanitarnog karaktera, Činjenica je kako se u ovo predblagdansko vrijeme, kada se okrećemo svojoj obitelji, kada se veselimo, moramo prisjetiti svih naših sugrađanka i sugrađana koji se nalaze u potrebi. Bilo da se bore s bolesti, neimaštinom ili nekim drugim izazovom” poručila je Martina Gregurović Šanjug, pročelnica županijskog UO za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade.

Koronavirus bacio u sijenu ostale bolesti
Predsjednik Zagorske lige protiv raka Stanko Belina istaknuo je kako se nada da će pandemijskom vremenu doći kraj što prije kako bi se svi ponovo mogli normalno družiti, ali i obavljati svoje redovite preglede i protiv drugih bolesti.
“Koronakriza i pandemija je imala utjecaj i na naš rad, ali i na mnoge bolesnike koji boluju od malignih bolesti. Zdravstveni sustav je usmjeren prvenstveno na liječenje oboljelih od koronavirusa pa zbog prenatrpanosti bolničkih kapaciteta nije moguće pružiti sve one usluge koje bi se trebale dati malignim bolesnicima” podsjetio je Stanko Belina, predsjednik Zagorske lige protiv raka.

U sklopu Adventa u Zagorju u Krapini je trebao biti održan i koncert Ratne Mornarice, koji je zbog zaraze glazbenika morao biti otkazan. Gradonačelnik Gregurović izrazio je nadu kako će se koncert ipak održati početkom iduće godine ili oko Uskrsa.
Adventska svijeća bila je upaljena upravo u Krapini uoči za njih najsvečanijeg dana u godini, Dana Grada i blagdana svetog Nikole, zaštitnika Krapine i župe.





